Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

[Ukázka z knihy] Třída Berušky

Skoro celý týden pršelo. Okapy se plnily vodou a na chodníkách se tvořily velké kaluže. Dětem z plzeňské mateřské školy to ale vůbec nevadilo. Do školky kráčely s úsměvem na rtech ve vysokých gumákách a barevných pláštěnkách.

Některé šly za ruku s maminkou nebo tatínkem. Jiné poskakovaly kolem, šlapaly do louží a radovaly se ze stříkanců, které se jim tvořily na kalhotách. Další se pošťuchovaly se staršími sourozenci, kteří je vedli do školky, nebo si povídaly s babičkou, co ten den asi zažijí.

Školku mají rády, protože vědí, jaká dobrodružství a legrace je tam každý den čekají. Také mají ve školce spoustu kamarádů a kamarádek a dvě paní učitelky, které jim rády se vším pomohou.

Ve školce jsou celkem čtyři třídy. Nejmladší děti chodí do třídy Berušek, starší do třídy Motýlků a Stonožek a nejstarší, předškoláci, jsou Včelky.

Hlavním hrdinou této knížky je Adámek. Jsou mu čtyři roky a navštěvuje třídu Berušek. Má světlé vlasy a pořád rozesmátý obličej. Až na to vstávání ráno. To se mu vůbec nechce. Jakpak to asi s maminkou vyřeší?

Davídek je Adámkův nejlepší kamarád. Znáte ho už z knížky Poprvé do školky, ve které ho maminka s tatínkem připravili na nástup do školky. Takže ještě než do ní začal chodit, věděl přesně, co ho čeká.

Terezka nosí dva blonďaté copy a miluje ježdění na skluzavce. Kamarádí se s Adámkem a často společně vymýšlejí nějaké lumpárny, ale také jako první pomohli nové holčičce začlenit se do kolektivu ve třídě.

Verunka miluje tvoření z modelíny. Pokaždé, když ve školce modelují, vytváří krásné kytičky a zvířátka. Také má ráda hru na schovávanou. Nejraději ale hledá ostatní. Dokonce jako jediná našla Mikuláše, když se po cestě do školky ztratil. Dočtete se o tom v jedné z pohádek.

Honzík je černovlasý klučina, který miluje stavebnice. Někdy se mu nelíbí, že musí dělat to, co ostatní děti – uklízet hračky nebo jít ven, když se mu nechce. Jakpak si s tím paní učitelka poradí?

Péťa rád stříhá a lepí. V předchozí knížce se školkovými pohádkami vytvořil s pomocí paní učitelky krásného draka. Má rád děti a se všemi se hned skamarádí.

Gábinka je nejlepší kamarádka Davídka. Má dlouhé vlasy a nerada nosí jakékoliv gumičky a sponky. S rozpuštěnými vlásky si přijde jako princezna, kterou má ze všech pohádkových postav nejraději.

Anička je ve třídě Berušek nejmladší. Často mamince pomáhá v kuchyni a ve školce ráda vaří v dětské kuchyňce. Nedávno oslavila čtvrté narozeniny a přinesla dětem sladké překvapení. O tom, jaké to bylo, vypráví jedna z pohádek.

Ale i našim dětem z pohádkové knihy se někdy stane, stejně jako tobě, že se jim do školky nechce. Nebo někdy onemocní, a do školky nemůžou, i když by moc chtěly.

Každý pohádkový příběh vypráví o jedné situaci, kterou se dětem s pomocí rodičů nebo paní učitelek podařilo zvládnout.

Už chodím do školky

Právě jste si přečetli úvod k pohádkové knize Už chodím do školky. Najdete v ní 8 pohádek, které jsou zaměřené na nejčastější problémy dětí ve školce.

Na konci každé pohádky najdete otázky, které se vztahují k danému tématu pohádky. Otázky dětem rozvážou jazýčky, takže pro ně bude jednodušší o svých pocitech ze školky mluvit. Zároveň rozproudí dětskou fantazii a přimějí je, aby samy navrhly řešení dané situace a řekly, co by si přály.

Zajímá vás, jak tvořím, píšu, co mě inspiruje? Přečtěte si o tom článek.

Pohádková výchova

 

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.