Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

Skládané obrázky

Večery se začínají pomalu prodlužovat a počasí nás nutí trávit více času doma. Podzim je ideální roční období pro tvoření s dětmi. Máte to taky tak?

Když byly starší dceři necelé 2 roky, dostala do ruky poprvé nůžky. Tenkrát s nimi ještě nic moc nesvedla, ale barevné papírky, stříhání a lepení ji fascinovalo. Nadšení se jí drží už 4 roky a předala ho i mladší sestřičce.

Skládané obrázky vlastně vymyslely ony samy.

Výrobky z papíru

V čem spočívají?

Podstatou skládaných obrázků je vystříhání různých tvarů z barevných papírů. „Výstřižky“ potom děti lepí na čtvrtku a tvoří z nich různé obrázky – skládají je.

Stříháním a lepením děti tvoří jen část obrázku. Zbytek domalují. V jednom výtvoru si tak vyzkouší různé techniky, zabaví se a rozehrají svoji fantazii naplno.

Co budete potřebovat?

Vystačíte s pár věcmi, které, pokud občas s dětmi tvoříte, určitě najdete doma:

 • velkou čtvrtku,
 • různobarevné papíry,
 • nůžky,
 • lepidlo,
 • pastelky (vodovky, voskovky, fixy).

Výrobky z papíru

Pro koho jsou?

Obrázky mohou tvořit děti v jakémkoli věku, pokud aspoň trochu ovládají nůžky. Není vůbec podstatné, aby uměly vystřihnout nějaký pěkný zakulacený tvar. Můžou klidně „stříhnout rovně“ a zbytek utrhnout. (Tak vypadaly začátky stříhání u nás.)

Dětem samozřejmě můžete libovolně pomáhat a vystřihnout jim třeba kytičky nebo kolečka. U nás je hodně oblíbené stříhání čtverců, obdélníků a trojúhelníků, ze kterých si dcery tvoří různé domečky.

Mladším dětem můžete vystříhat vše do zásoby a nechat na nich jen vymýšlení obrázku a lepení.

Stříháme s dětmi

Pastelky povoleny!

Skládané obrázky je nakonec nechte domalovat pastelkami nebo vodovkami. Využít samozřejmě můžete i voskovky nebo fixy.

Dokreslit mohou okénka a dveře do domečku, který si vystřihly a nalepily, stonky a listy ke kytičkám, paprsky ke sluníčku…

A pokud obrázky nebudou odpovídat vašim dospěláckým představám o krásném obrázku? To přece vůbec nevadí. Děti se zabaví a budou nadšené. To vám slibuju.

A jaké tvoření milují vaše děti? Podělte se do komentářů pod článkem.

Skládané obrázky

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře
 1. Veru.Doudo napsal:

  Super nápad! Nenapadlo by mě to a při tom je to tak jednoduché. 🙂 Myslím, že už je pro mou dvouleťačku čas na lepidlo, tak to vyzkoušíme. Obrázky tedy nastříhám já. Sice už stříhá, ale jen takové odstřižky. 🙂 Každopádně lepení bude vyšší level. Těším se!

  • Zuzka Řebíková napsal:

   Děkuju. 🙂 Je to pravda, že v tom není nic složitého. Často těm našim zlatíčkům stačí jednoduché věci a vyřádí se dost. Přeju hezké zážitky s prvním lepením a klidně nalepte i ty odstřižky. Uvidíte, že bude nadšená. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.