Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

[POHÁDKA] Slepičí tajemství

Byl pátek odpoledne a Kuba s Agátkou už byli ze školky doma. Tatínek šel z práce dříve a vyzvedl je po obědě. Dneska je totiž významný den. Pojedou na návštěvu za babičkou Aničkou a dědou Mílou a zůstanou tam celý víkend. Bez maminky a tatínka.

Babička s dědečkem bydlí daleko a Kubu s Agátkou vidí málo. Proto se už nemohli dočkat. Prarodiče i děti. No a rodiče vlastně taky.

„Agátko, Kubíku,“ volal tatínek na děti a nakoukl do dětského pokoje. „Za chvíli vyrážíme, oblékněte se a sbalte si do batůžku plyšáky, kteří s vámi pojedou.“

Oblečení a ostatní věci jim maminka sbalila už předchozí den. Teď je ještě v práci, ale až vyjedou, zastaví se pro ni a k babičce pojedou všichni čtyři.

„Mně se nechce oblékat,“ zaječel Kuba a proběhl v trenkách kolem tatínka do obýváku a schoval se za sedačku. „To nevadí,“ odpověděl s klidem tatínek. „Můžeš jet klidně bez kalhot. Děda koupil novou kozu. Ta taky nenosí kalhoty.“

„Ale já nejsem jako koza,“ odpověděl Kuba a pelášil zase zpátky. Za chvíli už stál připravený u dveří v kalhotách, mikině a se sbaleným batůžkem.

„Babi s dědou mají novou kozu? A jak se jmenuje?“ zeptala se zvědavě Agátka.

„Zatím nemá jméno. Můžete jej s Kubíkem vybrat,“ mrknul na ni tatínek.

U prarodičů je vždycky plno zvířátek. Mají slepice, králíky, jednu krávu a tři kozy. Teď už vlastně čtyři. A pejska Bertíka. Na něj se děti těší nejvíce. Můžou s ním lítat po zahradě, jak dlouho chtějí, házet mu klacky nebo míčky a on jim je vždy přinese zpět. Nebo s Bertíkem hrají na schovávanou. Schovat se sice moc neumí, ale zato je vždycky najde.

Když byla připravená i Agátka, mohli vyrazit. Vyzvedli maminku v práci a vydali se na dvouhodinovou cestu autem. Někdy jezdí k babičce vlakem, ale to trvá ještě déle a Kubíka to nebaví.

Kubovi byly nedávno tři roky a začal chodit do školky. Agátce už je šest a v září půjde do školy. Ta už
u babičky a dědy spala sama několikrát, ale Kuba tam bude dnes spát bez rodičů poprvé.

Cesta jim rychle utekla a děti hned běžely za Bertíkem, který je přiběhl přivítat jako první. Za chvíli přišel děda a hned vzal děti na zahradu ukázat jim, co mají nového. Kromě kozy měli i spoustu nových králíčků, kteří se nedávno narodili, a taky plno kuřátek, která se vylíhla minulý týden. A hlavně děda postavil nový kurník! Aby měli slepičky, kohouti a kuřátka více místa. Byl velký, dřevěný, natřený světle hnědou barvou a s červenou střechou.

„Ten je krásný!“ nadchl se Kuba. „Vypadá skoro jako domeček pro děti, viď?“ rozběhl se blíž
a obcházel ho ze všech stran. „Dalo by se v něm spát?“

Děda se zasmál: „Asi ano, ale necháme ho slepicím, dobře? Ty s Agátkou budete spát s námi v chalupě.“

To je ale škoda, pomyslel si Kuba a dál nadšeně prohlížel kurník.

Pohádková výchova

Maminka si mezitím povídala s babičkou a říkala jí, co děti mají rády, kdy ráno obvykle vstávají a kdy si je v neděli odpoledne vyzvednou. Kubík měl zrovna hlavu strčenou ve dvířkách od kurníku a prohlížel si ho zevnitř, když zaslechl maminku: „Kubík chodí spát se slepicemi, Agátka vydrží tak do devíti hodin.“

Když rodiče odjeli domů, babi s dědou zůstali s vnoučaty na zahradě. Prohlíželi si všechna zvířata a povídali si o nich. Společně také vymýšleli jméno pro novou kozu, ale nemohli se rozhodnout, které jméno jí dají. Domluvili se tedy, že to nechají na zítra.

Odpoledne rychle uběhlo a babička se dala do přípravy večeře. Po večeři se šly děti umýt a Kubík se chystal do postýlky. Babička mu přečetla pohádku, kterou si vybral, dala mu pusu na dobrou noc a nechala ho spát.

Agátka zatím hrála s dědou pexeso. Když se blížila devátá hodina, přečetla babička pohádku také jí a ona potom odešla spát do pokoje ke Kubíkovi.

„Babi, dědo, Kuba není v posteli,“ přihnala se vzápětí zpět s vykulenýma očima.

„Není jenom zachumlaný pod peřinou?“ otočila se babička od nádobí, které zrovna v kuchyni myla.

„Není. Koukala jsem se pod peřinu, pod polštář i pod postel,“ vydechla Agátka a rozhlížela se po místnosti, jako by tam Kuba mohl být schovaný.

„A nespí ve tvé posteli?“ zeptal se děda, ale už mu bylo jasné, že tady něco nehraje.

„To nevím,“ zatvářila se rozpačitě Agátka. Na svou postel úplně zapomněla. Otočila se a hrnula se zpátky do pokoje doprovázená babičkou.

Jenže Kuba nebyl ani v Agátčině posteli, ani pod ní. Dokonce ani ve skříni. Babička s vnučkou hledaly po celé chalupě, ale Kuba nikde.

Za chvíli vrzly venkovní dveře a v nich stál rozespalý Kuba zabalený do deky a se slámou ve vlasech. Zíval na celé kolo a nechápal, proč ho děda přišel vzbudit a chce po něm, aby šel do postele.

„Maminka ti, babi, přece říkala, že můžu jít spát se slepicemi. Tak jsem šel. A rád, když teď mají tak krásný domeček.“ Babička se rozesmála úlevou. Dědeček byl pyšný, že má tak vynalézavého vnuka, a Agátka? Ta byla ráda, že se její bráška našel, a hned mu ochotně vysvětlila, co to znamená „jít spát se slepicemi“.

Víte to, děti?

Když byly děti zpátky ve svých postelích a spaly, zeptala se babička dědečka, jak ho napadlo, že bude Kuba zrovna v kurníku. Děda se pustil do vysvětlování: „Odpoledne byl Kubík z kurníku úplně nadšený. Říkal, že vypadá jako domeček pro děti, a ptal se mě, jestli by se v něm dalo spát. Když jsem se pak podíval z okna a viděl Bertíka, jak leží před kurníkem místo u sebe v boudě, bylo mi to jasné. Kuba spí v kurníku a Bertík na něj dává pozor.“

Babi a děda si oddychli, že vše dobře dopadlo a Kubu našli. Příště dveře od chalupy pro jistotu zamknou.

A vy, děti, můžete vymyslet, co dělala Agátka s Kubíkem u babičky následující den. Šli na nějaký výlet? Nebo byli na zahradě? A jaké jméno pro kozu vymysleli?

Líbila se vám slepičí pohádka? Můžete ji sdílet na Facebooku. Pomůžete mi ji tak rozšířit mezi další rodiče a jejich děti. Děkuji.

Další moji pohádku si můžete přečíst třeba tady.

Pohádku Slepičí tajemství si můžete stáhnout do počítače a vytisknout.

 

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.