Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

[POHÁDKA] Deštivý den

Už třetí den lilo jako z konve. Příroda si oddychla, protože po dlouhém horkém létě byl déšť jako pohlazení. Magda ale vůbec ráda nebyla. Vystřídala už všechny hračky, co doma měla. Každou deskovou hru hrála nejméně dvakrát, s tatínkem přečetli celou pohádkovou knížku a mamince vytahala polovinu nádobí z kuchyně, když si hrála na restauraci. A už jí začínaly docházet nápady, čím by se ještě mohla zabavit.

Výchovné pohádkyPřisunula k oknu staré rozvrzané křeslo, určené právě pro čtení pohádek. Sebrala ze země růžový polštářek, který jí přesouváním křesla spadl, a vylezla nahoru. Shrnula žaluzii a přitiskla nosík na okno.

Maminka měla pravdu, pršelo opravdu hodně a jít ven by znamenalo, že budou promočené na kost.

„A opravdu to tolik vadí, mami?“ otočila se na maminku, která zrovna v kuchyni připravovala těsto na bábovku.

„Copak, zlatíčko?“ zvedla maminka hlavu a utřela si ruce do utěrky.

Magdička svraštila čelo: „To, že zmokneme. Mohly bychom si vzít gumáky a pláštěnky, to přece nebudeme mokré. A já bych tak ráda vyzkoušela tu novou červenou pláštěnku od babičky.“

Výchovné pohádky

Maminka se podívala z okna a zamyslela se. Vůbec se jí do toho deštivého počasí nechtělo. Ale věděla, že dcerce by udělala velkou radost.

„A co bys venku chtěla dělat? Na hřiště jít nemůžeme, všechny houpačky i pískoviště jsou mokré. Ani koloběžku si v tom lijáku nemůžeš vzít,“ vyjmenovávala maminka různé možnosti.

Holčička chvíli přemýšlela: „Už to mám! Tak prostě budeme skákat do louží. Obě dvě! Bude to zábava, uvidíš.“

Maminka se zhrozila. Ona a skákat do louží? Vždyť bude celá mokrá a taky co by tomu řekli sousedi, když by ji viděli? Navíc ani nemá pláštěnku.

„Můžeš si půjčit tatínkovu pláštěnku. Aspoň ti bude pořádně dlouhá. A gumáky přece máš,“ slyšela hlas své dcery z předsíně. Jako by jí četla myšlenky.

Náhle Magda strčila hlavu zpátky do kuchyně. „Půjdeme, mami? Prosím! Aspoň na chvilku,“ přemlouvala holčička.

„Tak dobře,“ svolila maminka, „já dodělám bábovku a ty si můžeš zatím připravit oblečení do deště.“

„Paráda!“ vykřikla Magda a roztančila se po kuchyni. Pak už utíkala najít pláštěnky, gumáky a další věci na ven.

Maminka se usmála. Možná to nakonec nebude taková otrava, skákat do louží. Zrovna z okna kuchyně zahlédla Magdičky kamaráda Vašíka, jak se svým bratříčkem lítá v loužích, skáče a směje se. A dokonce teď do louže skočila i jejich maminka a smála se s nimi. Třeba by se pak mohli všichni sejít u nich doma a zahřát se u čaje a bábovky.

„Připraveno!“ vřítila se Magdička do kuchyně a poskakovala kolem, až jí pár pramínků vlásků vyklouzlo z pečlivě udělaného culíku.

„Ty sis udělala i culík?“ podivila se maminka, která dobře věděla, jak si Magda nerada češe a upravuje vlásky.

„Jo, aby mi venku nezmokly. Chci si je schovat pod kapuci, víš?“ dodala, jako by to byla ta nejpřirozenější věc na světě.

Maminka vyndala z trouby voňavou bábovku a vyklopila ji na připravený talíř. Pak se došla obléci a společně vyrazily před dům.

Obloha se mezitím trochu projasnila, ale liják neustal. Dešťové kapky se zdály ještě větší než za oknem.Výchovné pohádky

„Mami, podívej,“ vykřikla Magda a prstíkem ukazovala směrem k hloučku dětí. Mezitím už k Vašíkovi přibyly další.

„Půjdeme k nim?“ zeptala se nedočkavě.

Maminka přikývla, nasadila si kapuci a vydala se do deště. Magdička utíkala napřed a připojila se k ostatním. Studené kapky deště ani trochu nevnímala.

Postupně přicházely další a další děti z ulice. Běhaly, skákaly, smály se a tančily v dešti. A rodiče? Ti se dětskou bezprostředností nechali strhnout a přidali se k nim.

Pohádka na dobrou noc

Líbila se vám deštivá pohádka? Sdílejte ji na Facebooku, ať ji může přečíst svým dětem co nejvíce rodičů. Další moji pohádku si můžete přečíst tady.

Pohádku Deštivý den si můžete stáhnou a vytisknout, abyste ji mohli lépe přečíst vašim zlatíčkům.

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.