Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

Náš strach, který na děti přenášíme

Vás už čeká nástup do školky? To to ale uteklo, vždyť nedávno jste ho vozila v kočárku. Teď vám začne kolotoč. Školka – práce – školka – nákup – příprava večeře – úklid…

Tak už vám to končí, ta pohodička doma, viďte? Od září pomažete do práce. A malý do školky. No počkej, tam ti to začne. To už se nebudeš maminky takhle držet za ruku a schovávat se za ni. To už ti začnou povinnosti. Budeš muset dělat, co ti paní učitelka řekne. A žádný odmlouvání!

Kolik podobných výlevů jste už slyšela? „Zacpala“ jste si uši a s výmluvou prchala pryč nebo jste si je vyslechla až do konce?

Přiznávám, že já jsem si jich kdysi vyslechla až do konce několik. Přestože jsem úplně nechápala smysl toho, co nám vlastně končí a už vůbec jsem nerozuměla tomu, jaký kolotoč nám vlastně začne (vyprávějte něco o kolotoči matce na mateřské), z podobných sdělení jsem i tak nasála spoustu negativní energie a začínala přemýšlet, jak to všechno zvládneme.

A teď si představte, že potkáte jinou známou. Pozitivně naladěnou a nadšenou z toho, jak vaše dítě roste.

Jé, ahoj, jak se máš? Malý ale krásně roste, nepůjde už do školky? Jo, nastupuje teď od září. Jasně, že si zvykne, proč by neměl? Dostane se do nového prostředí se stejně starými dětmi, spoustu se toho naučí. Co by dělal pořád s tebou doma? Ale víš, co je nejlepší? Budeš mít víc prostoru pro sebe. V práci přijdeš na jiné myšlenky, uděláš si čas na sebe a o to víc se na něj pak budeš těšit. A společný čas si užijete mnohem víc.

Tak jaká ta školka vlastně je?

Pozitivní nebo negativní? Zvládnete ji nebo ne? Bude vaše dítě při nástupu do školky plakat nebo se vztekat? Bude se ve školce bát? Nebo se s nadšením vrhne do třídy a úplně vám zapomene dát pusu na rozloučenou?

Nástup do školky bude přesně takový, jaký ho chcete mít.

A nejen nástup do školky. Ranní odchod k lékaři, společný nákup nebo cesta autem do zahraničí. Obáváte se, že přijdete k lékaři pozdě? Bojíte se, že vám v obchodě zase vyfikne scénu jako posledně? Máte strach, že cesta na dovolenou bude hotová katastrofa?

Dítěti je to jedno.

Vaše dítě neřeší, jestli bude ve školce plakat nebo se mu bude stýskat. Není totiž proč. Pro něj může školka být jako návštěva cukrárny, do které se těší, protože jste mu o ní řekli něco hezkého. Ve školce může v pohodě sníst všechny obědy a ještě si přidat, přestože doma nejí skoro nic. Ve školce může rozesmát celou třídu i s paní učitelkou, i když vy se trápíte tím, jestli si vůbec najde kamarády.

Školka pro něj může být jedno velké dobrodružství.

Stejně tak jako ranní sprint k lékaři, který zvládnete i v podpatcích. Nebo cesta na dovolenou, kterou děti zvládnou mnohem lépe než vy sama.

Strach máme zejména my, dospělí. Na děti ho pak přeneseme a to, co si tolik nepřejeme, se přesně stane.

Pohádková výchova

Co s tím?

Nebudu vám tu radit, ať se přestanete bát. To totiž nejde na lusknutí prstů.

Mějte strach, ale uvědomte si ho. Přiznejte si, jaké situace se bojíte a počítejte s tím, že jej můžete přenést na své dítě. Je to stejné jako na vás dýchla jiná atmosféra z každého příběhu na začátku článku.

Ale stejně tak jej přenést na dítě vůbec nemusíte.  Pomůže vám k tomu upřímnost. K sobě samé i ke svému dítěti. Až si uvědomíte, že máte obavy z nástupu vašeho dítěte do školky a zjistíte, že nevíte, jak se jich zbavit, povězte o nich svému dítěti. Řekněte mu třeba, že se trochu obáváte, aby se mu ve školce líbilo. Ale že to jsou vaše obavy a rodiče je někdy mívají. Jemu se ve školce může moc líbit bez ohledu na to, co si maminka myslí.

Pokud má ale obavy jen vaše okolí a vy si jste jistá, že vše zvládne v pohodě, nic mu neříkejte. Cizí obavy do vaší rodiny nepouštějte. Snažte se je korigovat a případně je svému dítěti vysvětlete, ale neberte si je za své.

Nástup do školky je velké téma mezi všemi maminkami dvou a tříletých dětí, ať už je do školky dát chtějí nebo nechtějí. Nástup do školky je velká změna nejen pro dítě, ale pro celou rodinu.

Mám dvě dcery školkového věku (jedna už půjde na školy) a vím o tom své. Proto jsem ke své knize pohádek, která má dětem pomoci s nástupem do školky, napsala i bonus pro rodiče s názvem Rodiče jdou do školky. Přestože se rodičů docházka do školky samozřejmě netýká, vím, že myslí do ní chodí více, než se na první pohled dá. A to, co se odehrává v jejich mysli, se dost často odehrává i v realitě.

Přečtěte si desatero „Rodiče jdou do školky“ a připravte se na nástup vašeho dítěte do školky. Času je ještě dost.  A s dětmi si můžete číst školkové pohádky.

Knížku pohádek „Poprvé do školky“ a desatero „Rodiče jdou do školky“ si můžete objednat tady >>

 

Pohádková výchova

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.