Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

Mateřská láska bez podmínek

My, maminky, tatínkové – rodiče, své děti milujeme. Nepochybuji o tom, že to tak má každý rodič.

Když jsou malá miminka, vstáváme k nim několikrát za noc, řešíme každý jejich pláč a nepohodu. Když povyrostou, neúnavně za nimi běháme, chráníme je před prvními pády a vydolujeme zbytky trpělivosti, když se posedmé ptají „proč?“. Pak vyrostou ještě více a my řešíme, jestli jim k narozeninám koupíme to či ono, jaký zvolíme víkendový program nebo který kroužek jim zaplatíme.

Ano, milujeme je a uděláme pro ně maximum. Ale je to opravdu dost? A máme to skutečně tak, jak se na první pohled zdá?

Pohádková výchova

Milujete své dítě naplno za každé situace?

Když se za nic na světě nechce oblékat, přestože mu už poněkolikáté v klidu vysvětlujete, že jste objednaná k lékaři a odejít včas je pro vás důležité.

Když ječí v obchodě, že chce zrovna tohle koupit.

Když se potřetí během dne počůrá, přestože pleny už dávno nenosí.

Nebo, test největší, řekne vám, že vás nemá rádo a už vás nikdy nechce vidět.

Milujete je i v těchto situacích stále naplno a bez nejmenších pochyb, bez jakýchkoli podmínek?

Jak jste na tom s vaší bezpodmínečnou láskou, zjistíte nejlépe ve skutečně vyhrocených situacích, kdy nevíte kudy kam a emoce cloumají nejen vaším dítětem, ale i vámi.

Milovat své dítě na maximum bez toho, abyste mu cokoli vyčítala nebo se na něj zlobila, je fakt „vyšší dívčí“. Nebo v tomto případě spíše „vyšší mateřská“. Přesto je to pro vaše dítě to nejdůležitější, co mu můžete dát. Bezpodmínečnou lásku.

Pohádková výchova

Co je bezpodmínečná láska?

Bezpodmínečná láska se netýká jen dětí. Bezpodmínečně milovat můžeme kohokoli – partnera, rodiče, přátele… a samozřejmě své děti.

Z mého pohledu to znamená, že je máme rádi takové, jací jsou. Bez dalších požadavků a podmínek. Bez srovnávání a hodnocení. A také beze strachu.

Buďte tady pro své děti jako přístav uprostřed jejich rozbouřených emocí. Podpořte je, i když si myslíte, že si to nezaslouží. V takové chvíli vaši podporu potřebují o to více. Nechte je, když se od vás budou odtahovat a přijměte je s otevřenou náručí, až se budou chtít vrátit.

Nesuďte je, ale ani sebe, pokud vám to hned nepůjde. Brát děti takové, jaké jsou, nechat je volně se projevit bez okamžitého usměrňování není v dnešní, předsudky nabité době, vůbec jednoduché. Každý rodič si k tomu musí najít tu svou cestu.

Otevřete jim své srdce i náruč a budou se dít zázraky.

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.