Prázdniny jsou v plném proudu a s nimi i cestování různými dopravními prostředky. Chystáte se s dětmi autem k moři, vlakem k babičce nebo letadlem na nějaké exotické místo? Nemáte hrůzu z balení, ale z toho, jak s dětmi přežijete cestu?
Chápu. Řešila jsem to samé už loni, kdy jsme jeli autem k moři. Dcerám byly 2 a 4 roky a nějak je zabavit byla prostě nutnost. I když kus cesty spaly a část se koukaly na pohádky, pořád ještě zbývalo dost času na věty typu:
„Kdy už tam budem?“ (Velice povzbuzující, když jste vyjeli před 5 minutami a čeká vás už „jenom“ 8 hodin cesty.)
„Já bych si něco dala.“ (10 minut po zastávce na oběd, kdy opravdu neměla hlad.)
Případně „Mě už to nebaví.“ nebo „Já to nevydržím.“
Loni jsem s hrami improvizovala. Letos už jsem byla připravená. Vzniklo jich v různých obdobách asi 10 a já vám teď představím 5 z nich, které mé dcery bavily nejvíce.
Vyberte si jakoukoli věc/budovu/zvíře, kterou můžete vidět z okénka v oblasti, kterou právě projíždíte. Výběr můžete omezit barvami. Děti mají za úkol určenou věc najít.
Příklad: Můžete hledat červený dům, dům s plochou střechou, zelené auto, žlutý autobus, krávy, koně, strom ve městě nebo naopak dům uprostřed přírody.
Varianta hry: Nechte děti chvíli sledovat krajinu a pak se jich zeptejte na něco, co jste právě míjeli.
Příklad: Jakou barvu měl kamion, který jsme právě předjížděli? Jaká zvířata se pásla na louce?
Tip: Pro použití v autě je dobré zadávat otázku pro každé dítě zvlášť, podle toho, na co vidí z okénka. (přece jen pohyblivost a výhled z autosedaček jsou dost omezené). Za správné odpovědi můžete rozdávat body. My jsme hráli bez bodů. Dětem stačila samotná radost z toho, že určitou věc uhádly.
Výhoda: Hra může mít spoustu různých podob. Záleží na vaší fantazii a zájmech dětí. Starší děti můžete zapojit do vymýšlení průběhu hry.
Nevýhoda: Nevyužijete v letadle. 🙂
1 z hráčů vybere libovolnou barvu. Ostatní vymýšlejí, co danou barvu má.
Příklad: ŽLUTÁ – sluníčko, banán, pampeliška, citron, kuřátko
Snažte se děti směřovat k tomu, aby vymýšlely věci, pro které je daná barva obvyklá. Tedy ne, aby na každou barvu odpovídaly třeba „tričko“ (vlastní zkušenost).
Hru si můžete opět přizpůsobit vašim potřebám a stáří dětí. Buď může každý vymyslet jednu věc na danou barvu nebo můžete vymýšlet do té doby, dokud budete vědět.
Tip: Můžete zapojit i děti, které ještě nepoznají barvy, protože i tak můžou například vědět, že sluníčko je žluté.
Výhoda: Hru můžete hrát kdekoliv, nejen při cestování.
Tuto hru vymyslela moje 3letá dcera, když mi dávala hádanku:
Je to růžové, má to poutko a černé proužky. Co je to?
Nechci vás podceňovat, ale tuším, že byste to těžko uhádli. Je to totiž oblíbená plyšová zebra mojí dcery – zebřička Alenka. 🙂
A o tom je hra. Každý vymyslí nějakou věc a popíše ji. Ostatní musí uhodnout, o co jde. Můžete popisovat obecné věci typu – má to 4 kola, volant a jezdí to nebo vybrat právě věc, hračku, kterou máte doma.
Zdá se vám to hodně jednoduché a nezáživné? Počkejte až uvidíte ty jiskřičky v očích vašeho dítěte, když hádanku uhodne! Zároveň tím rozvíjíte schopnost vašich dětí popsat věc podle paměti.
Výhoda: Děti si samy regulují obtížnost hry. Popisují to, co zvládnou.
Hra souvisí s místem, kam máte namířeno. Rozvíjí dětskou představivost. Každý cestovatel vymyslí, co vás na místě, kam jedete, může potkat, nebo co tam můžete vidět.
Příklad: Cestujete k moři: Půjdeme na pláž a postavíme hrad z písku. Jedete pod stan: V kempu si opečeme buřty k večeři. Strávíte prázdniny u babičky: Budeme lítat v lese.
Tip: Doporučuji vám, abyste navrhli 1. plán a ukázali tak dětem, co po nich chcete.
Výhoda: Děti se rychle chytí a zavalí vás horou nápadů a plánů. Vy tak snadno poznáte, co by na dovolené/výletě chtěly dělat a ušetříte si čas vymýšlením.
Výhoda 2: Děti se naladí na cíl vaší cesty, budou se těšit a cestování zvládnou podstatně lépe.
Hru vymyslela pro změnu moje 5letá dcera. Jednou za mnou přišla, rukou naznačovala, že si čistí zuby a dala mi hádat, co dělá. A to bych nebyla já, abych se toho hned nechytila a neudělala z toho hru, která se skvěle hodí nejen pro cestování.
1. hráč vymyslí jakoukoli činnost a rukama se jí snaží napodobit. Nesmí u toho nic říkat. Ostatní hádají, o co se jedná.
Příklad: Napodobovat můžete cokoli. Kromě čištění zubů česání, dělání culíku, lakování nehtů (jasně, mám holky), zavazování tkaniček, malování, vaření, nalévání pití, řízení auta, focení.
Výhoda: 100% se u této hry nasmějete.
Nevýhoda: Hra není příliš ideální do auta, protože na sebe moc nevidíte. Ale když se budete snažit, dáte to. 😀
Hry jsou vhodné pro děti od 3 let.
Máte vlastní hry nebo zlepšováky, kterými si zpříjemňujete cestování s dětmi? Napište je do komentářů pod článkem. Můžete tak inspirovat ostatní rodiče. I mě. 🙂
Pro ty, kteří si rádi hrají – s dětmi i bez nich, jsem připravila několik sad her pro trávení vědomého času s vašimi dětmi. Rozdělila jsem je podle prostředí, ve kterém se zrovna pohybujete. Užít si tak můžete lesní hry, hry do města nebo hry na doma.