Kdy už tam budem? Aneb 5 prázdninových her na cesty

Prázdniny jsou v plném proudu a s nimi i cestování různými dopravními prostředky.  Chystáte se s dětmi autem k moři, vlakem k babičce nebo letadlem na nějaké exotické místo? Nemáte hrůzu z balení, ale z toho, jak s dětmi přežijete cestu?

Chápu. Řešila jsem to samé už loni, kdy jsme jeli autem k moři. Dcerám byly 2 a 4 roky a nějak je zabavit byla prostě nutnost.  I když kus cesty spaly a část se koukaly na pohádky, pořád ještě zbývalo dost času na věty typu:

„Kdy už tam budem?“ (Velice povzbuzující, když jste vyjeli před 5 minutami a čeká vás už „jenom“ 8 hodin cesty.)

„Já bych si něco dala.“ (10 minut po zastávce na oběd, kdy opravdu neměla hlad.)

Případně „Mě už to nebaví.“ nebo „Já to nevydržím.“

Loni jsem s hrami improvizovala. Letos už jsem byla připravená. Vzniklo jich v různých obdobách asi 10 a já vám teď představím 5 z nich, které mé dcery bavily nejvíce.

Cestujeme s dětmi

1. PÁTRACÍ

Vyberte si jakoukoli věc/budovu/zvíře, kterou můžete vidět z okénka v oblasti, kterou právě projíždíte. Výběr můžete omezit barvami. Děti mají za úkol určenou věc najít.

Příklad: Můžete hledat červený dům, dům s plochou střechou, zelené auto, žlutý autobus, krávy, koně, strom ve městě nebo naopak dům uprostřed přírody.

Varianta hry: Nechte děti chvíli sledovat krajinu a pak se jich zeptejte na něco, co jste právě míjeli.

Příklad: Jakou barvu měl kamion, který jsme právě předjížděli? Jaká zvířata se pásla na louce?

Tip:  Pro použití v autě je dobré zadávat otázku pro každé dítě zvlášť, podle toho, na co vidí z okénka. (přece jen pohyblivost a výhled z autosedaček jsou dost omezené). Za správné odpovědi můžete rozdávat body.  My jsme hráli bez bodů. Dětem stačila samotná radost  z toho, že určitou věc uhádly.

Výhoda: Hra může mít spoustu různých podob. Záleží na vaší fantazii a zájmech dětí. Starší děti můžete zapojit do vymýšlení  průběhu hry.

Nevýhoda: Nevyužijete v letadle. 🙂

Autem k moři

2. BAREVNÁ

1 z hráčů vybere libovolnou barvu. Ostatní vymýšlejí, co danou barvu má.

Příklad: ŽLUTÁ  – sluníčko, banán, pampeliška, citron, kuřátko

Snažte se děti směřovat k tomu, aby vymýšlely věci, pro které je daná barva obvyklá. Tedy ne, aby na každou barvu odpovídaly třeba „tričko“ (vlastní zkušenost).

Hru si můžete opět přizpůsobit vašim potřebám a stáří dětí. Buď může každý vymyslet jednu věc na danou barvu nebo můžete vymýšlet do té doby, dokud budete vědět.

Tip: Můžete zapojit i děti, které ještě nepoznají barvy, protože i tak můžou například vědět, že sluníčko je žluté.

Výhoda: Hru můžete hrát kdekoliv, nejen při cestování.

3. HÁDACÍ

Tuto hru vymyslela moje 3letá dcera, když mi dávala hádanku:

Je to růžové, má to poutko a černé proužky. Co je to?

Nechci vás podceňovat, ale tuším, že byste to těžko uhádli. Je to totiž oblíbená plyšová zebra mojí dcery – zebřička Alenka. 🙂

A o tom je hra. Každý vymyslí nějakou věc a popíše ji. Ostatní musí uhodnout, o co jde. Můžete popisovat obecné věci typu – má to 4 kola, volant a jezdí to nebo vybrat právě věc, hračku, kterou máte doma.

Zdá se vám to hodně jednoduché a nezáživné? Počkejte až uvidíte ty jiskřičky v očích vašeho dítěte, když hádanku uhodne! Zároveň tím rozvíjíte schopnost vašich dětí popsat věc podle paměti.

Výhoda: Děti si samy regulují obtížnost hry. Popisují to, co zvládnou.

Hádanky

4. PLÁNOVACÍ

Hra souvisí s místem, kam máte namířeno. Rozvíjí dětskou představivost. Každý cestovatel vymyslí, co vás na místě, kam jedete, může potkat, nebo co tam můžete vidět.

Příklad: Cestujete k moři: Půjdeme na pláž a postavíme hrad z písku. Jedete pod stan: V kempu si opečeme buřty k večeři. Strávíte prázdniny u babičky: Budeme lítat v lese.

Tip: Doporučuji vám, abyste navrhli 1. plán a ukázali tak dětem, co po nich chcete.

Výhoda: Děti se rychle chytí a zavalí vás horou nápadů a plánů. Vy tak snadno poznáte, co by na dovolené/výletě chtěly dělat a ušetříte si čas vymýšlením.

Výhoda 2: Děti se naladí na cíl vaší cesty, budou se těšit a cestování zvládnou podstatně lépe.

Autem na dovolenou

5. PANTOMIMA

Hru vymyslela pro změnu moje 5letá dcera. Jednou za mnou přišla, rukou naznačovala, že si čistí zuby a dala mi hádat, co dělá.  A to bych nebyla já, abych se toho hned nechytila a neudělala z toho hru, která se skvěle hodí nejen pro cestování.

1. hráč vymyslí jakoukoli činnost a rukama se jí snaží napodobit. Nesmí u toho nic říkat. Ostatní hádají, o co se jedná.

Příklad: Napodobovat můžete cokoli. Kromě čištění zubů česání, dělání culíku, lakování nehtů (jasně, mám holky), zavazování tkaniček, malování, vaření, nalévání pití, řízení auta, focení.

Výhoda:  100% se u této hry nasmějete.

Nevýhoda:  Hra není příliš ideální do auta, protože na sebe moc nevidíte. Ale když se budete snažit, dáte to. 😀

Hry jsou vhodné pro děti od 3 let.

Máte vlastní hry nebo zlepšováky, kterými si zpříjemňujete cestování s dětmi? Napište je do komentářů pod článkem. Můžete tak inspirovat ostatní rodiče. I mě. 🙂

Zuzka Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky, které vám usnadní každodenní výchovu a hravou formou ji dětem ukáží z jiného úhlu pohledu. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů