Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

Kdy už tam budem? Aneb 5 prázdninových her na cesty

Prázdniny jsou v plném proudu a s nimi i cestování různými dopravními prostředky.  Chystáte se s dětmi autem k moři, vlakem k babičce nebo letadlem na nějaké exotické místo? Nemáte hrůzu z balení, ale z toho, jak s dětmi přežijete cestu?

Chápu. Řešila jsem to samé už loni, kdy jsme jeli autem k moři. Dcerám byly 2 a 4 roky a nějak je zabavit byla prostě nutnost.  I když kus cesty spaly a část se koukaly na pohádky, pořád ještě zbývalo dost času na věty typu:

„Kdy už tam budem?“ (Velice povzbuzující, když jste vyjeli před 5 minutami a čeká vás už „jenom“ 8 hodin cesty.)

„Já bych si něco dala.“ (10 minut po zastávce na oběd, kdy opravdu neměla hlad.)

Případně „Mě už to nebaví.“ nebo „Já to nevydržím.“

Loni jsem s hrami improvizovala. Letos už jsem byla připravená. Vzniklo jich v různých obdobách asi 10 a já vám teď představím 5 z nich, které mé dcery bavily nejvíce.

Cestujeme s dětmi

1. PÁTRACÍ

Vyberte si jakoukoli věc/budovu/zvíře, kterou můžete vidět z okénka v oblasti, kterou právě projíždíte. Výběr můžete omezit barvami. Děti mají za úkol určenou věc najít.

Příklad: Můžete hledat červený dům, dům s plochou střechou, zelené auto, žlutý autobus, krávy, koně, strom ve městě nebo naopak dům uprostřed přírody.

Varianta hry: Nechte děti chvíli sledovat krajinu a pak se jich zeptejte na něco, co jste právě míjeli.

Příklad: Jakou barvu měl kamion, který jsme právě předjížděli? Jaká zvířata se pásla na louce?

Tip:  Pro použití v autě je dobré zadávat otázku pro každé dítě zvlášť, podle toho, na co vidí z okénka. (přece jen pohyblivost a výhled z autosedaček jsou dost omezené). Za správné odpovědi můžete rozdávat body.  My jsme hráli bez bodů. Dětem stačila samotná radost  z toho, že určitou věc uhádly.

Výhoda: Hra může mít spoustu různých podob. Záleží na vaší fantazii a zájmech dětí. Starší děti můžete zapojit do vymýšlení  průběhu hry.

Nevýhoda: Nevyužijete v letadle. 🙂

Autem k moři

2. BAREVNÁ

1 z hráčů vybere libovolnou barvu. Ostatní vymýšlejí, co danou barvu má.

Příklad: ŽLUTÁ  – sluníčko, banán, pampeliška, citron, kuřátko

Snažte se děti směřovat k tomu, aby vymýšlely věci, pro které je daná barva obvyklá. Tedy ne, aby na každou barvu odpovídaly třeba „tričko“ (vlastní zkušenost).

Hru si můžete opět přizpůsobit vašim potřebám a stáří dětí. Buď může každý vymyslet jednu věc na danou barvu nebo můžete vymýšlet do té doby, dokud budete vědět.

Tip: Můžete zapojit i děti, které ještě nepoznají barvy, protože i tak můžou například vědět, že sluníčko je žluté.

Výhoda: Hru můžete hrát kdekoliv, nejen při cestování.

3. HÁDACÍ

Tuto hru vymyslela moje 3letá dcera, když mi dávala hádanku:

Je to růžové, má to poutko a černé proužky. Co je to?

Nechci vás podceňovat, ale tuším, že byste to těžko uhádli. Je to totiž oblíbená plyšová zebra mojí dcery – zebřička Alenka. 🙂

A o tom je hra. Každý vymyslí nějakou věc a popíše ji. Ostatní musí uhodnout, o co jde. Můžete popisovat obecné věci typu – má to 4 kola, volant a jezdí to nebo vybrat právě věc, hračku, kterou máte doma.

Zdá se vám to hodně jednoduché a nezáživné? Počkejte až uvidíte ty jiskřičky v očích vašeho dítěte, když hádanku uhodne! Zároveň tím rozvíjíte schopnost vašich dětí popsat věc podle paměti.

Výhoda: Děti si samy regulují obtížnost hry. Popisují to, co zvládnou.

Hádanky

4. PLÁNOVACÍ

Hra souvisí s místem, kam máte namířeno. Rozvíjí dětskou představivost. Každý cestovatel vymyslí, co vás na místě, kam jedete, může potkat, nebo co tam můžete vidět.

Příklad: Cestujete k moři: Půjdeme na pláž a postavíme hrad z písku. Jedete pod stan: V kempu si opečeme buřty k večeři. Strávíte prázdniny u babičky: Budeme lítat v lese.

Tip: Doporučuji vám, abyste navrhli 1. plán a ukázali tak dětem, co po nich chcete.

Výhoda: Děti se rychle chytí a zavalí vás horou nápadů a plánů. Vy tak snadno poznáte, co by na dovolené/výletě chtěly dělat a ušetříte si čas vymýšlením.

Výhoda 2: Děti se naladí na cíl vaší cesty, budou se těšit a cestování zvládnou podstatně lépe.

Autem na dovolenou

5. PANTOMIMA

Hru vymyslela pro změnu moje 5letá dcera. Jednou za mnou přišla, rukou naznačovala, že si čistí zuby a dala mi hádat, co dělá.  A to bych nebyla já, abych se toho hned nechytila a neudělala z toho hru, která se skvěle hodí nejen pro cestování.

1. hráč vymyslí jakoukoli činnost a rukama se jí snaží napodobit. Nesmí u toho nic říkat. Ostatní hádají, o co se jedná.

Příklad: Napodobovat můžete cokoli. Kromě čištění zubů česání, dělání culíku, lakování nehtů (jasně, mám holky), zavazování tkaniček, malování, vaření, nalévání pití, řízení auta, focení.

Výhoda:  100% se u této hry nasmějete.

Nevýhoda:  Hra není příliš ideální do auta, protože na sebe moc nevidíte. Ale když se budete snažit, dáte to. 😀

Hry jsou vhodné pro děti od 3 let.

Máte vlastní hry nebo zlepšováky, kterými si zpříjemňujete cestování s dětmi? Napište je do komentářů pod článkem. Můžete tak inspirovat ostatní rodiče. I mě. 🙂

Pro ty, kteří si rádi hrají – s dětmi i bez nich, jsem připravila několik sad her pro trávení vědomého času s vašimi dětmi. Rozdělila jsem je podle prostředí, ve kterém se zrovna pohybujete. Užít si tak můžete lesní hry, hry do města nebo hry na doma.

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.