Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

Jak vám mohou pohádky pomoci s výchovou?

Kolik máte doma pirátů nebo spidermanů? Kolik princezen, mořských panen nebo jednorožců? Děti to milují. Milují pohádky, příběhy a rády se stávají pohádkovými hrdiny. A je jedno, jestli jde o pohádky z televize nebo ty čtené a vyprávěné.

Pokud jde o pohádkové hrdiny, čtené a vyprávěné pohádky mají oproti těm televizním jednu velkou výhodu. Děti si je mohou utvořit podle své fantazie. Zejména u pohádek, které svým dětem vyprávíte a u kterých nefigurují žádné obrázky. Dětská představivost je neomezená.  Není ještě ovlivněna tolika zkušenostmi, vzorci chování a tím „co je správné a možné“, jako u nás, dospělých.

Dětská fantazie je jedna z věcí, se kterou pracuji ve svých výchovných pohádkách.

Pohádkový hrdina je pro děti inspirací

Děti se umí dokonale vžít do pohádkové postavy. Chtějí se chovat jako ona, nosit to, co ona a prožívat stejná dobrodružství. Napodobují ji ve všech sférách svého života. Je pro ně inspirací i motivací zároveň.

A tato přirozená dětská schopnost zase inspirovala mě, autorku výchovných pohádek z prostředí školky a jiných oblastí dětského světa.

Co jsou výchovné pohádky?

V pohádkách, které tvořím, najdete vždy hrdiny ve věku vašeho dítěte. Nehledejte v nich nadpřirozené jevy ani pohádkové postavy. Děti, nejčastěji školkového věku, prožívají to, co vaše děti. Brzké ranní vstávání, naplánované výlety, které překazí nemoc, neshody s kamarády, narození sourozence nebo nutnost chodit do školky, i když se jim nechce.

Všechny zmíněné situace a spoustu dalších najdete v pohádkách, které pro vaše i mé děti tvořím.

Výchovné pohádky

Jak pohádky mohou pomoci tvořit vaši výchovu?

Pohádky můžete využít ke komunikaci s vašimi dětmi. Najděte si pohádku, která kopíruje váš „problém“ a přečtěte si ji se svým dítětem. Užijete si tak nejenom společně strávený čas, ale pomocí pohádky můžete dítěti vysvětlit to, na co vaše slova nestačí.

Záměrně píši „přečtěte si se svým dítětem“, ne jen „přečtěte svému dítěti“. Čtení výchovné pohádky totiž vyžaduje vaši plnou bdělost a soustředěnost. V každé pohádce je skryto i něco pro vás:

  • uvědomění, že chcete něco zkusit jinak,
  • nápad, který rozvinete podle své potřeby,
  • inspirace k nalezení vlastního řešení dané situace.

Záleží jen na vás, co si z pohádek odnesete a nakolik jim dovolíte formovat vaši výchovu.

Budou pohádky fungovat i na vaše dítě?

Napíši vám to upřímně: nevím. Respektive vím, ale nemohu vám to zaručit. Je důležité, aby vaše dítě bylo zvyklé na čtení pohádek nebo aspoň na prohlížení pohádkových knížek. Pohádky jsou krátké, jejich čtení vám zabere maximálně pět minut a to proto, aby u nich vydržely i malé děti.

Součástí výchovných pohádek je vždy „něco navíc“. Něco, co vaše děti zaujme, znovu k pohádkám přitáhne a umožní jim prožít si příběh ještě jednou. Jsou to různé úkoly ve formě omalovánek, doplňovaček, hádanek nebo otázek. Tyto úkoly, propojené s jednotlivými pohádkami, dětem umožní lépe se s pohádkou ztotožnit a přenést si informace z ní do svého reálného světa.

Zuzana Řebíková

Pohádkové kouzlo

Výchovné pohádky mají to kouzlo, že si je můžete dotvořit tak, jak potřebujete. Můžete z nich čerpat jen to, co je pro vás momentálně důležité. K tomu vám pomůže:

  • Fantazie vašich dětí, která hravě propojí pohádku s reálným životem a díky navazujícím úkolům si z ní dítě odnese to, co potřebuje.
  • Vaše důvěra v sebe sama, díky které víte, že děláte pro své dítě maximum, ale zároveň si uvědomujete, že inspirace nebo podpora z vnějšího zdroje je někdy potřeba.

Tím zdrojem podpory a inspirace mohou být právě mé pohádky.

Mrkněte na pohádky volně dostupné na Pohádkovém blogu nebo si rovnou objednejte některou z pohádkových knih.

 

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.