Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

Jak na vztekání vašeho dítěte v obchodě

Blíží se 2. narozeniny mojí dcery a já trnu, kdy to přijde. Kdy přijde období vzdoru a s ním všechno to vztekání, ječení a válení se po zemi.

Načetla jsem si o tom dost. Všechny ty webové stránky, diskuze maminek i knížky. Všude je jen spousta rad, jak to období PŘEŽÍT.

Nechat vyřvat, nevšímat si, nějak to přetrpět. To v podstatě znamená se svým dítětem nekomunikovat.

Nikde ani zmínka, jak toto období ŘEŠIT.

Nejvíce mě děsily vztekací scény v obchodech popisované v diskuzích a mými kamarádkami. „Ona si prostě stoupne v krámu doprostřed uličky, dupe nohama a ječí, až se slézají lidi z celého krámu, aby se podívali, co se děje,“ vyprávěla mi tehdy jedna známá o své dcerce.

Nákup s dítětem

„Je to fakt možný? Není to jen scéna z nějakého filmu?“ napadlo mě. „A jak to vždycky řešíš?“ zeptala jsem se zvědavě.

„No, jak. Koupím jí to, co chce. To fakt nejde jinak. Jednou se dokonce i válela po zemi. Víš, jak jsem si připadala?“ dodala.

Nevím. Ale k mému strachu z období vzdoru se přidal ještě jeden – co tomu řeknou ostatní lidi, když uvidí, jak se mé dítě vzteká a já to absolutně nezvládám?

A tak se děsím dál. Vůbec mě nenapadne, že by to nemuselo přijít. Porodím druhou dceru. Na nákupy jezdíme pořád beze scén a bez vztekání.

A pak to přišlo.

V obchodě s dětským oblečením. Uprostřed ve dveřích si moje dcera sedla na zem a spustila hysterický řev, že už dál nepůjde. Co tomu řeknou lidi mi v tu chvíli bylo úplně jedno. V hlavě jsem měla úplně jiné myšlenky:

Co když probudí druhou dceru, spokojeně spící v kočárku, a ta začne taky?

Co když se v tom vzteku počůrá? Zrovna nemám s sebou nic na převlečení. Musely bychom do toho krámu stejně jít a něco jí koupit.

Ale moje hlavní myšlenka byla jiná.

Já totiž věděla, proč dcerka začala tak řvát, proč už nechce jít vybírat další oblečení, i když v předchozím krámu byla v pohodě.

„Tak takhle je to s tím obdobím vzdoru“, přemýšlela jsem, zatímco jsem dceru uklidňovala a říkala jí, že už do toho obchodu nemusíme jít, pokud nechce.

A ne, nebylo to tak, jak se na první pohled může zdát: Dcera ječí, že něco nechce, já jí vyhovím a příště bude ječet zas. Ne. Tady byla chyba na mojí straně.

Před nákupem jsem svojí dceři řekla, že pro ni potřebuju koupit nějaké oblečení. V plánu jsem měla projít tři obchody s dětským oblečením. Nákupy probíhaly dobře, děti byly v pohodě, ale já neměla nakoupeno vše, co jsem pro dceru potřebovala.

Po posledním obchodě (dcera věděla, že je poslední), jsem si vzpomněla ještě na jeden, kde bych mohla sehnat to, co jsme potřebovaly. Dceři jsem oznámila, že zajdeme ještě do jednoho a rovnou do něj vešla.

A to byl ten problém. Nejdříve jsem se s ní bavila o tom, kam půjdeme a proč. Vše chápala, byla v pohodě. Komunikovala jsem s ní a brala na ni ohled. Potom jsem jen oznámila a šla. Logicky se jí to nelíbilo. A logicky, protože jsem nepočkala, jak zareaguje, začala ječet. Bránit se.

Došlo mi to v té samé vteřině, kdy začala a došlo mi i to, proč spousta dětí v obchodech řve. Oni prostě neví, proč si nemůžou koupit 10 lízátek a 5 hraček. Neví, proč nemůžou mít celý krám. Vy naplníte celý košík věcmi, které je nezajímají a to, co by chtěly, vy koupit nechcete. A ony neví proč.

Možná ani netuší, proč do toho obchodu musí s vámi. Nebo jste jim to řekli? Vysvětlili jste jim to z jejich, dětského, pohledu? A stáli jste si pak za tím, i když začaly protestovat?

Jednou z nejdůležitějších součástí výchovy je komunikace.

Ne komunikace typu: řekl jsem, že to tak bude a hotovo. Ale komunikace, ve které na ně mluvíte dětskou řečí.

Já komunikaci z dětského pohledu používám denně. Přemýšlím nad jejich potřebami a názory. Řeším, jestli tomu, co jsem jim řekla, opravdu rozumí.

Na komunikaci mezi rodiči a dětmi jsem založila Výchovné pohádky. Píšu pohádky, které usnadňují komunikaci mezi vámi a vaším dítětem.

Pokud se vaše dítě vzteká během nákupu nebo se jen bojíte, že by mohlo začít, přečtěte mu pohádku Sofinka a Tomášek pomáhají s nákupem.

Období vzdoru

Pohádka dítěti přiblíží situaci v obchodě. Vám, rodičům, ukáže, co se dětem honí hlavou. Nebudete muset nic vysvětlovat. Pohádka to vysvětlí za vás.

Stáhnout zdarma si ji můžete přímo tady >>

Máte v okolí rodiče, který také bojuje se vztekajícím se dítětem v obchodě? Můžete mu pomoci sdílením tohoto článku na Facebooku.

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.