Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

Doba omezení, aneb jak se připravit na nástup do školky z domova

Do většiny mateřských škol se letos přihlašujete on-line. Nebo si do školky jen tak narychlo odskočíte vyplnit přihlášku. V roušce. A bez dítěte.

Může se to zdát jako jednodušší a rychlejší řešení. Ale vaše dítě tím přichází o možnost školku si prohlédnout, pohrát si v ní a také se seznámit s paní učitelkou. Tak, jako to mohl prožít Davídek v pohádce „Mami, já mám letadlo!“

Zároveň i vy, rodiče, ztrácíte možnost se ve vaší mateřské škole dostatečně rozhlédnout a zjistit, jak na ní vaše dítě reaguje. Spolu s klasickými zápisy ve většině školek neproběhly ani dny otevřených dveří.

Je tedy teď ještě důležitější než jindy, abyste si s vaším dítětem o školce povídali.

Ale jak na to?

Nástup do mateřské školy

1. DÍTĚ

Když jsem s Pohádkovou výchovou začínala, napsala mi jedna paní na Facebook a ptala se mě, na co potřebuji dítěti dopředu říkat, že bude chodit do školky. Ona svým dětem prý nic neřekla. Jeden den byly doma a druhý den ráno vstaly a šly do školky. A vše proběhlo bez problémů.

Upřímně, docela jsem koukala… Pokud to tak zmíněné paní funguje, děti i rodiče jsou spokojení, tak proč ne. Ale popravdě, kolik z vás by to zvládlo takto udělat a být s tím v pohodě? Já tedy rozhodně ne.

V případě, že to máte stejně, mám pro vás 4 jednoduché rady, jak dítěti prostředí školky ukázat:

1. mluvte,
2. poslouchejte,
3. hrajte si,
4. čtěte.

Mluvte s vaším dítětem o tom, jak to ve školce chodí. Klidně si vymyslete nějaký příběh o školce. Povězte mu, jak to bude vypadat ráno doma, než vyrazíte. Řekněte mu, co jej čeká v šatně školky a vyprávějte mu, co vše může během dne zažít.

Nechte ale mluvit i jeho. A poslouchejte, co jej zajímá, v čem je nejisté nebo co jej trápí.

Na den ve školce si také můžete doma zahrát. Hra dá všemu zcela nový rozměr a otevře nové otázky, na které budete společně moci najít odpovědi.

Nebo si o školce čtěte. Využijte pohádkovou knihu „Poprvé do školky“, která je přímo psaná pro děti, které do školky nastupují nebo se do ní vracejí po delší době. Hlavní hrdina ve věku vašeho dítěte v ní prožívá to, co většina dětí při svých školkových začátcích.

2. RODIČ

U dítěte to začíná, ale rozhodně nekončí.  Troufám si říct, že rodič hraje v celém procesu nástupu do školky tu nejzásadnější roli.

Zjistěte si, jak to ve vaší školce chodí a jaká jsou její specifika. Zejména pokud patříte k rodičům, kteří si detaily o vzdělávání svých dětí rádi zjišťují dopředu. Když vy budete vědět vše, co potřebujete a budete tak více v klidu, bude v klidu i vaše dítě. A to za to rozhodně stojí.

Proto se neostýchejte a v době omezeného kontaktu využijte telefon, mail nebo webové stránky školky a ptejte se. I na zdánlivé maličkosti.

Poprvé do školky

3. VŠICHNI SPOLEČNĚ

Nástup do školky není jen o dítěti. Není ale ani pouze o rodičích. S docházkou do školky se s největší pravděpodobností změní režim celé rodiny. Můžete se proto na ni chystat i společně.

Když se blížil nástup do školky mých dcer, hodně jsem si s nimi o ní povídala. Hrály jsme hry na školku a pomocí plyšáků a dalších hraček jsme tvořily školkové příběhy.

Zároveň jsem ale přemýšlela i o sobě. O tom, proč chci, aby děti do školky chodily. Co od toho očekávám a zda je možné, aby to tak v realitě bylo.

Naše příběhy, které jsme si doma vyprávěly, mě jednoho dne dovedly k tomu, abych je sepsala a vydala jako knihu.  Přidala jsem i část věnovanou rodičům a úkoly pro děti, které je nadchnou, zabaví a zároveň je i připraví na to, co je čeká.

Pohádková kniha „Poprvé do školky“ je tak nejen zábavou pro děti, ale i jakýmsi jemným návodem na to, jak si začátek ve školce co nejvíce zpříjemnit. Knihu si ale můžete s dětmi přečíst kdykoli.  Při nemoci, během prázdnin nebo o víkendu, když se jim po školce stýská.

A pokud vás letos čeká nástup do mateřské školy, mám pro vás ještě jeden tip. Jestliže si s dětmi rádi hrajete, tvoříte, čtete a vyprávíte a také se nadšeně kocháte tím, co dokáží samy vymyslet, vstupte do Pohádkové přípravky.

Pohádková přípravka

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.