Pohádková výchova

Propojuje vědomou výchovu se čtením pohádek

11 her na doma

Hrajte si tak, jak vás napadne. Jak vaše děti napadne. Bez toho, abyste hru předem hodnotili nebo odsuzovali. Bez předsudků, zažitých postupů a znalostí toho, co je „správné“.

Pro začátek vezměte polštáře, deky a třeba ručníky a postavte z nich domeček pro plyšáky. Nebo pro sebe. Vlezte do něj společně se svým dítětem a přečtěte si, jaké další tipy pro vaše domácí hraní jsem připravila.

11 tipů na hry a aktivity, které využijete doma

1. Poskládejte domeček z pastelek. Malý, velký, se dvěma okny, bez oken, s plotem… Nebo vytvořte celé pastelkové město.

2. Rozdělte oblíbené hračky vašeho dítěte podle barev. Všechny barvy pojmenujte a doplňte další, které vaše dítě zná.

3. Vymyslete se svým dítětem příběh o tom, co asi dělají jeho plyšáci v noci, když spí. A pozor! Nemusíte vymýšlet místo dítěte. Nechte jej samostatně se vyjádřit. Myslím, že vás překvapí tím, co vymyslí.

4. Projděte se s dítětem bosky po koberci, po dlaždicích a po dalších podlahách, které máte doma. Popovídejte si o tom, jaký cítíte rozdíl.

5. Nechte dítě spočítat, kolik máte doma místností. Pak jej požádejte, aby stejný počet kostek postavilo na sebe. Podobně můžete pracovat s dalšími počty. Kolik máte židlí kolem stolu? Kolik jablek v míse?

6. Zeptejte se dítěte, co dělá nejraději ráno po probuzení. Popovídejte si o tom a pak ho nechte o tom nakreslit obrázek. Pokud teď nemá školku, třeba danou věc můžete dělat častěji…

7. Oblíbené sledování pohádky trochu jinak! Udělejte si doma kino. Z polštářů nebo deky vytvořte sedačky, nakreslete vstupenky, zatáhněte závěsy. Místo popcornu nasypte do misek cereálie nebo oříšky. A pusťte oblíbenou pohádku. Tato aktivita je u nás dlouhodobě oblíbená. Dcerky milují tvoření vstupenek, my s mužem se zase bezstarostně zašijeme u nějaké pohádky.

8. Půjčte dítěti nádobí z kuchyně a vytvořte společně cukrárnu nebo restauraci. U nás se z toho obvykle stává několikadenní hra. Takže pokud máte doma dost místa a také dost nádobí, postavte si cukrárnu třeba na týden.

9. Máte doma kolíky na prádlo? Věřím, že ano. Pobídněte dítě, ať je spojí a vytvoří z nich barevného hada. Jaké barvy má?

10. Zůstaňte až do oběda v pyžamu. Dítě i vy. 😉

11. Zeptejte se dítěte, co se mu líbí na jeho dětském pokoji a co by naopak rádo změnilo. Pokud se nebude mít k mluvení, poraďte mu, ať to pošeptá oblíbené hračce a pak vám to mohou říct společně.

Jak se vám hry líbí? Budu ráda, když mi napíšete na mail zuzka@pohadkovavychova.cz, jestli vaše dítě zaujaly. Můžete také zkusit vymyslet další hry v podobném duchu. Nebo si je objednejte. Mám jich pro vás ještě dalších 39!

Pohádková výchova

 

Zuzana Řebíková
Propojuji svět pohádek se světem reálným. Tvořím výchovné pohádky tak, aby byly zábavou pro děti i podporou a inspirací pro vás, rodiče. Jsem autorkou projektu Pohádková výchova. a Meditační pohádky. Více informací o mně se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.