Hrajte si tak, jak vás napadne. Jak vaše děti napadne. Bez toho, abyste hru předem hodnotili nebo odsuzovali. Bez předsudků, zažitých postupů a znalostí toho, co je „správné“.
Pro začátek vezměte polštáře, deky a třeba ručníky a postavte z nich domeček pro plyšáky. Nebo pro sebe. Vlezte do něj společně se svým dítětem a přečtěte si, jaké další tipy pro vaše domácí hraní jsem připravila.
1. Poskládejte domeček z pastelek. Malý, velký, se dvěma okny, bez oken, s plotem… Nebo vytvořte celé pastelkové město.
2. Rozdělte oblíbené hračky vašeho dítěte podle barev. Všechny barvy pojmenujte a doplňte další, které vaše dítě zná.
3. Vymyslete se svým dítětem příběh o tom, co asi dělají jeho plyšáci v noci, když spí. A pozor! Nemusíte vymýšlet místo dítěte. Nechte jej samostatně se vyjádřit. Myslím, že vás překvapí tím, co vymyslí.
4. Projděte se s dítětem bosky po koberci, po dlaždicích a po dalších podlahách, které máte doma. Popovídejte si o tom, jaký cítíte rozdíl.
5. Nechte dítě spočítat, kolik máte doma místností. Pak jej požádejte, aby stejný počet kostek postavilo na sebe. Podobně můžete pracovat s dalšími počty. Kolik máte židlí kolem stolu? Kolik jablek v míse?
6. Zeptejte se dítěte, co dělá nejraději ráno po probuzení. Popovídejte si o tom a pak ho nechte o tom nakreslit obrázek. Pokud teď nemá školku, třeba danou věc můžete dělat častěji…
7. Oblíbené sledování pohádky trochu jinak! Udělejte si doma kino. Z polštářů nebo deky vytvořte sedačky, nakreslete vstupenky, zatáhněte závěsy. Místo popcornu nasypte do misek cereálie nebo oříšky. A pusťte oblíbenou pohádku. Tato aktivita je u nás dlouhodobě oblíbená. Dcerky milují tvoření vstupenek, my s mužem se zase bezstarostně zašijeme u nějaké pohádky.
8. Půjčte dítěti nádobí z kuchyně a vytvořte společně cukrárnu nebo restauraci. U nás se z toho obvykle stává několikadenní hra. Takže pokud máte doma dost místa a také dost nádobí, postavte si cukrárnu třeba na týden.
9. Máte doma kolíky na prádlo? Věřím, že ano. Pobídněte dítě, ať je spojí a vytvoří z nich barevného hada. Jaké barvy má?
10. Zůstaňte až do oběda v pyžamu. Dítě i vy. 😉
11. Zeptejte se dítěte, co se mu líbí na jeho dětském pokoji a co by naopak rádo změnilo. Pokud se nebude mít k mluvení, poraďte mu, ať to pošeptá oblíbené hračce a pak vám to mohou říct společně.
Jak se vám hry líbí? Budu ráda, když mi napíšete na mail zuzka@pohadkovavychova.cz, jestli vaše dítě zaujaly. Můžete také zkusit vymyslet další hry v podobném duchu. Nebo si je objednejte. Mám jich pro vás ještě dalších 39!